5 zasad życia w stylu zero waste – Refuse

O tym, czym jest zero waste i jak ta idea przejawia się w moim życiu pisałam już tutaj. Teraz czas na konkrety. Czym się kierować i jakie zasady przyjąć aby nasze życie było wolne od marnowania i śmieci? Oto pierwsza część serii wpisów na temat tego, jakimi zasadami warto kierować się w życiu, chcąc być świadomym i odpowiedzialnym człowiekiem. 

Każdy, kto ma na uwadze dobro naszej planety (i tym samym swoje własne) w różnym stopniu może przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci w swoim życiu. Chcąc usystematyzować wszelkie działania w tym zakresie, zebrano najważniejsze zasady owego stylu życia, które można przedstawić jako “5 x R” (z angielskiego) , czyli:

  1. Refuse (odmawiaj)
  2. Reduce (ograniczaj)
  3. Reuse (używaj ponownie)
  4. Recycle (przetwarzaj)
  5. Rot (kompostuj)

Pięć prostych zasad, które stosowane konsekwentnie, pozytywnie wpłyną na nasze życie. Jestem wielką fanką tych zasad i staram się pamiętać o nich w codziennym życiu. Dlaczego? Bo po prostu ułatwiają życie. Poniżej zasada numer jeden, na czym polega i jak ja stosuję ją na co dzień.

Refuse czyli odmawiaj. Coraz więcej restauracji ma w swojej ofercie możliwość wyboru, czy życzymy sobie słomkę/plastikowe sztućce/dodatkowe serwetki. Jest to pozytywna zmiana i warto z tej możliwości skorzystać. Jeśli kelner o to nie pyta, możesz sam poprosić o drinka bez słomki. Naprawdę nie zrobi to różnicy w smaku. Ja również staram się odmawiać jednorazowych opakowań (coraz więcej miejsc wprowadza możliwość zakupu produktów do własnych opakowań, np. kawa do własnego, wielorazowego kubka, czy ser na wagę do pudełka na lunch), odmawiam brania ulotek, a kiedy ktoś chce mi podarować rzecz, z której sam już nie korzysta, kilka razy zastanowię się, czy na pewno jej potrzebuję. I często odmawiam. 

Polecam przyjrzeć się swojemu nawykowi “zbieractwa”. Jasne, wszystko się może kiedyś przydać, ale odpowiedz sobie z ręką na sercu, ile razy zajrzała/eś do ulotek które zebrała/eś na ulicy? Albo czy naprawdę potrzebujesz kolejnych zabawek czy ubranek dla dziecka po starszym dziecku koleżanki, które ta życzliwie chce Ci przekazać? Jest to mocno związane się z inną zasadą, aby wykorzystywać rzeczy ponownie, więc jeśli potrzebujesz – bierz śmiało i nie kupuj nowych, ale kiedy nie potrzebujesz, po prostu odmawiaj. To może być świetny trening asertywności dla Ciebie.

Możesz również stosować tą zasadę podczas zakupów. Jeśli produkt, który chcesz kupić jest stworzony ze szkodą dla środowiska (bądź co gorsza – testowany na zwierzętach), lub jest zapakowany w sposób który generuje niepotrzebne odpady, zastanów się. Obecnie w sklepach mamy spory wybór produktów, żywności czy kosmetyków w opakowaniach mniej lub bardziej przyjaznych środowisku. Czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć produkt w szklanym opakowaniu i przeboleć to, że najczęściej kosztuje on nieco więcej, jednak czasem naprawdę warto.

Warto czasem odmówić sobie czegoś. Może to nam naprawdę pozwolić się skupić na tym co już mamy i cieszyć się z tego, zamiast gonić ciągle za swoimi zachciankami. Slogany typu “Nowość!” czy “Musisz to mieć!” naprawdę działają na naszą wyobraźnię, ale tak naprawdę to wcale nie, niczego nie musisz. Kolejna para butów nie uczyni Cię szczęśliwszą. Jasne, że pieniądze mają nam służyć abyśmy mogli żyć wygodnie i pozwalać sobie na przyjemności. Ale! Jeśli to na nich chcemy budować poczucie własnej wartości, to nie zaprowadzi nas to do nikąd. Trzeba sobie zadać to odwieczne pytanie “mieć czy być” i… tym truizmem zakończę ten wpis. Jeśli wybierzesz “być”, to odmawianie jest właśnie dla Ciebie 🙂

Posts created 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top